Bir Sayfa Seçin

SEKTÖRLER

MAKARNA & NOODLE

Makarna & Noodle

Triticum Durum buğdayı makarnalık buğday çeşididir. Makarna&Noodle talebinin günden güne artması, durum buğdayının üretimindeki yetersizlikler ve dönemsel bazı kalitesel problemler nedeniyle ekmeklik buğdaylardan üretim yapılmaktadır.Bu durum bazı olumsuzlukları önlerken, ekmeklik Triticum Avestivum buğdaylarının makarnalık Triticum Durum buğdaylarına göre yapısal olarak farklı oluşu gibi bazı istenmeyen durumları da doğurabilmektedir. Makarna Üretiminde kalite parametreleri renk, yapışma, kırılganlık ve suda çözünmüş nişasta oranıdır

Çin ve İtalya arasında kimin ilk noodle tarifini bulduğu üzerine büyük tartışmalar yaşanmış olsa da, 2015 yılında arkeologların Çin’de buldukları noodle kaseleriyle bu atışmaların sonunu getirmiş oldu. Ayrıca, 3. yüzyılda yine Çin’de ortaya çıkan bir sözlükte noodle teriminin geçmesi de Çinlilerin bu argümanını güçlendirdi. Uzmanlara göre yaklaşık 4000 yıl evvel Çin’de buğday tozu (bugünkü haliyle un) ve suyun karıştırılması ile elde edilen ekmek hamurunun bükülüp uzatılmasıyla ortaya çıkan noodle’lar bugünlerde birçok farklı unla hazırlanabiliyor.

Güney İtalya’da çok tüketilen makarna yüzünden İtalyanlara “makarnacı ulus” denir. Onların dilinde “pasta” şeklinde yer bulur.
1780’lerde Osmanlı’ya İtalya’dan geldiği kesin olan geleneksel Türk mutfağı için fazla yabancı bir ürün olmayan makarnanın erişte, şehriye, kuskus, mantı gibi suda haşlanan çeşitleri var. 1830 yılında ordunun önemli bir gıdası olan makarna üretimi için Selimiye Kışlası’nda bir fabrika kuruldu. Karbonhidratça zengin olan makarna yüksek derecede enerji verir.
25 Ekim dünyada Makarna Günü olarak kutlanır. Durum buğdayının unu protein, tam durum buğdayının unu daha fazla lif, vitamin ve minerale sahiptir.
Makarnayı ne kadar az pişirirseniz o kadar sağlıklıdır. Örneğin çiğnenecek kıvamda pişen makarna, kan şekerimizi çok pişmiş makarna kadar yükseltmez.

Makarna ve noddle için millzyme® pasta – more serisi katkılarımız makarna ve noddle üretimi ve son üründe yaşanacak problemleri önlemede üstün performans göstererek kendini kanıtlamıştır.

millzyme® pasta – more  serisi Katkılarımızın ürün üzerinde etkileri;

  • Yumuşak/sert buğday kullanım oranını arttırır. Ürün maliyetini düşürür
  • Ürün kalitesini arttırır, Fire oranı azaltır.
  • Ürünün kurutma işlemi yüksek sıcaklıklarda yapılmasına olanak sağlar, dolayısıyla zamandan ve enerjiden tasarruf edilir.
  • Pişirme sırasında üründe istenmeyen   yapışma, aşırı kabarma ve  pişirme suyundaki bulanıklığı önler.
  • Duyusal olarak üründe çiğnenebilirlik özelliğinde artış ve üründe dirilik sağlar.

Çalışma Günleri:

Monday-Friday: 8am – 5pm
Weekends: 9am – 4pm

Adres

Akçaburgaz Mah. 3082. Sokak No:3
Esenyurt / İstanbul / TÜRKİYE